Abu Dhabi dream

Hello! I really hope you are doing well and this time I have for you another post from a trip to UAE, more precisely, from Abu Dhabi and my opinions & facts, that I’ve discovered during our one day trip from Dubai. To go for a trip from Dubai is not a problem, you can easily book it through the internet or at the hotel reception. This time I will try my best to keep it shorter 😀

 • The journey from Dubai to Abu Dhabi takes approximately 1 hour 30 minutes, so it’s not that bad.
 • Abu Dhabi is the Capital city and the second most populous city after Dubai in UAE and the Emirate of Abu Dhabi covers about 87% of the whole UAE ( making it the largest) but most of the land is covered by the sand desert.
 • It is not just the largest Emirate, but also the wealthiest out of all 7 Emirates because it owns most of the oil reserves in the UAE. The predictions are that they will be able to produce oil for the next 80-100 years, so they are not running out of the resources ( as Dubai is)
 • It consists of 700 kilometres coastline and has 200 islands. The most visited are Saadiyat, Yas and Sir Bani Yas islands.
 • The main/origin island on which the city of Abu Dhabi was built is now so full that they are expanding on neighbour islands, which are easy to connect with the main island.
 • Yas Island is famous mostly for Formula 1 race. It was unbelievable that when they announced in 2007, that within the next 2 years they will hold Formula 1, it was almost unbelievable because Yas island was basically an empty desert. There you can also find the Ferrari world, where is, for example, the fastest roller coaster in the world! I don’t know what about you, but I am a big fan of high-speed attractions 😀 It reaches an astonishing top speed of 240 km/h.
 • Almost everything that you can find in Emirate of Abu Dhabi is not older than 10-15 years. That was for me quite surprising but marvellous improvement. Many islands used to desert which they turned into progressive cities.
 • The next popular island is Saadiyat Island. The island is undergoing a remarkable transformation into a world class leisure, residential, business and cultural hub. The government is trying to add a little cultural touch to all that development. Most of the projects such as Zayed National Museum or Guggenheim Abu Dhabi are still in the process, but now you can visit Louvre Abu Dhabi. Even though I didn’t have the opportunity to go for a tour of the interior, I’ve could at least seen the surrounding, it’s spectacular. It’s the first Louvre build outside France and just for carrying this name they paid more than 400 million euros and the whole building cost more than billion Eur.

Processed with VSCO with a9 presetProcessed with VSCO with al1 presetProcessed with VSCO with al1 preset

Processed with VSCO with ku1 preset

Sheikh Zayed Grand Mosque

Visiting this absolutely amazing mosque was on my bucket list for a very long time and I was so happy when I finally got an opportunity to visit it.

 • It’s one of the largest mosques in the world.
 • For entering the mosque you need to wear traditional clothes because they are very strict with the dress code. Women need to cover arms, legs and head. If you don’t have it, they do provide a black Albaya in a few sizes, so you don’t need to worry if your outfit is not appropriate. ( SN: slim jeans are also not the best option)
 • Do not expect a looong history behind it. It was built only in 2007, so as I’ve already mentioned, nothing in the UAE is older than 15 years. Otherwise, it took 12 years to complete at the reported cost of around $545 million
 • It’s free to enter. Unlike many tourist attractions, therefore I was really surprised by this fact.
 •  It has three Guinness World Records, for largest handwoven carpet and the biggest chandelier, as well as the largest dome of its kind in the world.

Processed with VSCO with al1 preset

Processed with VSCO with al1 preset

Processed with VSCO with al1 preset

Ahojte! Dnes mám pre vás pripravený další príspevok z môjho výletu do UAE a to priamo z jeho hlavného mesta Abu Dhabi. Aj keď som v Dubaji bola len 3 dni, jeden deň z toho sme sa rozhodli ísť na výlet do Abu Dhabi a spoznať ďalšiu časť tohto štátu. Išli sme na organizovaný výlet so sprievodcom, čo bolo jedno z najlepších rozhodnutí, pretože sme sa tak mohli dozvedieť oveľa viac. Prihlásiť sa na takýto výlet nie je vôbec komplikované a takmer každý hotel ponúka široký výber denných výletov, medzi ktorými bol aj práve tento. Mám tu pre vás také zhrnutie faktov a informácií, ktoré by vás o tomto prosperujúcom meste mohli zaujímať a tentokrát sa to pokúsim trocha skrátiť :D.

 • Cesta z Dubaja do Abu Dhabi trvá asi hodinu a pól ale samozrejme, že to záleží od dopravy a počtu zastávok, ktoré si spravíte.
 • Mňa veľmi zaujala zeleň popri diaľnici, čo som nečakala, keďže väčšinu územia pokrýva púšť. Je tam umelo vysadená z dôvodu púštnych búrok, aby piesok nerobil záveje na cestách a nebránil v premávke.
 • Abu Dhabi je najväčší Emirát zo všetkých 7, pretože pokrýva asi 87% celého UAE. Na 3/4 je ale púšť. Nie je to ale len najväčší ale aj najbohatší štát, pretože najväčšia časť ropných nálezísk je práve na tomto území a podľa predpokladov, by mali mať zásoby ropy na dalších 80-100 rokov, čo napríklad neplatí pre Dubaj.
 • Má viac ako 700 km dlhé pobrežie a skladá sa približne z 200 ostrovov, áno čítate správne. Hlavné mesto Abu Dhabi je na najväčšom pôvodnom ostrove ale keďže už je úplne preplnený, museli začať rozširovať aj na blízke susedné ostrovy, ktoré prepojili mostami. Medzi najznámejšie ostrovy tohto Emiratu patrí napr. Saadiyat, Yas a Sir Bani Yas ostrov.
 • Ostrov Yas je známy najmä kôli pretekom Formula 1, ktorá sa tu jazdí od roku 2009. Keď v roku 2007 ohlásili, že na tomto ostrove sa za 2 roky bude jazdiť Formula 1, nikto tomu nechcel uveriť, pretože vtedy sa tam nachádzala len púšť. Nájdete tu aj Ferrari world s najrýchlejšou horskou dráhou na svete, ktorá dosahuje rýchlosť 240 km/h. Nie zlé, pokiaľ zbožňujete rýchlosť rovnako ako ja.
 • Ostrov Saadiyat, je také kultúrne obzvláštnenie, pretože tu sa vláda rozhodla vybudovať kultúrne centrum s múzeami, galériami, divadlami a pod. Väčšina týchto budov je zatiaľ len plánovaná ale v procese je už napríklad Zayed Národné múzeum alebo Guggenheim Abu Dhabi. Momentálne je v prevádzke len Louvre Abu Dhabi, ktorý otvorili minulý rok. My sme sa bohužiaľ neboli pozrieť dovnútra ale rozhodne to stojí za návštevu (súdiac podľa videií na YT). Táto budova stála Abu Dhabi viac ako bilión EUR, z čoho len 400 miliónov EUR stál názov. Je to ale aj prvý Louvre postavený mimo Francúzska.
 • Čo ma dosť zarazilo a sklamalo bol fakt, že v Abu Dhabi nenájdete takmer nič staršie ako 10-15 rokov. Kto vie prečo, pravdepodobne je to preto, že 40 rokov dozadu sa tam len kozy pásli na púšti, fajčila sa šíša a raz za čas išli loviť perly a o rope do roku 1971 nemali ani chýru, ani slychu.

Sheikh Zayed mešita

Navštíviť tento skvost som chcela už počas mojej prvej návšetvy UAE a rozhodne ho zaraďujem medzi to najkrajšie čo som doposiaľ videla. Počas návštevy som si ale oveľa viac uvedomila, že častokrát, najmä my Slováci, máme takú tendenciu odsudzovať iné náboženstvá bez toho, aby sme ich lepšie spoznali. Je nesmierne dôležité, aby sme boli viac tolerantní a otvorení voči ľudom s iným vierovyznaním a nespájali si napr. islam s násilím. Akceptovať jeden druhého by malo byť našou samozrejmosťou, aj keď sa bohužiaľ častokrát stretávam s ľudmi, ktorí to nerešpektujú a súdia ľudí na základe ich viery. A preto šírte lásku a dobro, a aj váš život bude oveľa krajší ❤ Teraz ale k späť téme: 

 • Je to jedna z najväčších mešít na svete a denne ju navštívia tisícky ľudí, z čoho niektorí sú turisti a niektorí sú aj modliaci. Je pomenovaná po zakladateľovi Spojených Arabských Emirátov Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, ktorý je považaný za otca UAE. 
 • Ak chcete vstupiť dovnútra, musíte dodržiavať striktné pravidlá a dress code. Žiadne sukne, kraťasy, trička s krátkym rukávom, nič obtiahnuté ( takže ani slim jeans vás nezachránia) alebo priesvitné a musíte mať niečo cez hlavu. Pri vstupe vám ale radi požičajú tradičnú Albayu, ktorú si môžete cez seba prehodiť. 
 • Ani za touto stavbou nečakajte dlhú históriu. Začala sa stavať v roku 1996 a dokončená bola v roku 2007.
 • Vstup je zdarma! Takže každý, kto má dobré úmysly, sa môže ísť pozrieť na túto čisto bielo mramorovú nádheru. 
 • Má 3 Guinessove svetové rekordy, a to napríklad najväčší ručne tkaný koberec, najväčší luster a najäčšia kupola svojho druhu na svete. 

To je odomňa na dnes všetko a teším sa na vás opäť pri ďalšom príspevku. 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s