why ?

First of all, let me explain you why I’ve decided to start blogging and introduce you myself. Those who knows me for some time, might tell you how annoying I was when I was talking about starting my own blog. The truth is that this is my second blog. The first one I had was about 5-6 years ago and seriously it is nothing I would be proud of. Shortly, it was mostly about my 14 years old fashion style, which was not so much stylish as you may imagine. But I liked it. Those days I developed my love towards international bloggers who are still rolling it and they are my inspiration and motivation since then.

I love being in front of the camera as well as behind it. Although, most of my pictures will be taken on my iPhone (not these ones obviously), I’m already thinking about purchasing a new camera, but it is still in the stars. I know how powerful Instagram is and that many people are using it for sharing their daily moments with the world. I am also using it on daily basis (IG: alzbetaandrovicova) and it’s amazing how it works and how many benifts it has, if you do not become too much addicted. But I said myself that I want to give you something more. When I feel like I can be myself, I am quite chatty and I would say that this platform is the best for my monologues as well as a presentation of my life.

These pictures were taken few weeks ago in a forest close to my house. If you are asking whether I wasn’t freezing, well, I was because it was about -10 degrees but probably because of my high level of enthusiasm ( and as I already told you, I love cameras) I made it and I didn’t even have to fake my smile. And you know girls, sometimes we have to suffer a little if we want to take good pictures 😀 Neverthless, I would like to thank Kristínka from the bottom of my heart, because she took and edited them.

” Povedala som si, že bude asi najlepšie, keď sa vám ešte viac pokúsim priblížit a budem písať aj po slovensky. Na začiatok by som vám rada predstavila kúsok mňa a vysvetlila, prečo som  sa rozhodla začať blogovať. Tí čo ma poznajú už niaku dobu by vedeli rozprávať ako som nad touto myšlienkou premýšľala už veľmi dlho (viac ako 2 roky?) . Pravdou ale je, že toto je už môj druhý blog. Prvý som mala asi pred 5-6 rokmi a to je všetko čo k nemu potrebujete vedieť, pretože to bol len čisto “módny diárik” 14 ročného dievčaťa. Nebolo to síce nič prevratné ale vtedy  sa vo mne zrodila láska k rôznym svetovým blogerkám, ktoré doteraz sledujem a vidím ako sa každým dňom zlepšujú. Nie je to závisť, len jendoducho inšpirácia a motivácia.

Rada stojím pred kamerou ale rovnako aj za kamerou, čo by celkom mohlo byť užitočné pri spravovaní blogu. Som celkom ukecaná, takže aj s tým písaním by to nemusel byť až taký problém. Viem, existuje Instagram, kde dnes už každý môže zdieľať svoj denný život. Ja som rovnaká a tiež to vo veľkom využívam (IG: alzbetaandrovicova) ale aj tak som svojim spôsobom iná a práve to vám tu chcem ukázať a prezentovať . Mám veľmi túlavé topánky a rada objavujem nové miesta a stretávam rôznych ľudí ( feel free to text me) Snažím sa byť ale vždy pozitívne naladená, aj keď viem že nie vždy sa to dá.

Tieto fotky vznikli na začiatku januára blízko môjho domu. Ak sa pýtate či mi nebola zima? Odpoveďou je jasné áno, pretože bolo asi -10 ale pre môj vysoký level entuziazmu ( kedže milujem byť pred objektívom a byť v prírode)  som zimu takmer necítila a nemusela som ani fake-ovať úsmev 😀 Každopádne z celého srdiečka ďakujem Kristínke za tieto nádherné fotky. 

img_5323
ae2a9362

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s